Historie a úspěchy para hokeje

Historie para hokeje sahá k počátkům 60. let minulého století, kdy se pacienti ve stockholmském rehabilitačním centru nechtěli vzdát hokeje ani přes svůj handicap. Sestavili si speciální saně a jako hokejky používali kulaté palice s řídítky jízdních kol. Para hokej poté procházel bouřlivým vývojem.

Na program paralympiády se poprvé dostal v roce 1994 v norském Lillehammeru a hned se stal jednou z nejatraktivnějších disciplín.

Český reprezentační tým vznikl v sezóně 2002/2003. O dva roky později obsadila Česká republika čtvrté místo na domácím mistrovství Evropy ve Zlíně. Na paralympijské hry 2006 v Turíně se Češi nekvalifikovali. Přelom znamenala pro reprezentaci sezóna 2007/2008. Nejprve vybojovala v listopadu stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Itálii a následně v dubnu postoupila díky druhému místu na mistrovství světa „B“ v USA do elitní skupiny šampionátu, který o rok později hostila Ostrava.

Mistrovství světa „A“ v Ostravě 2009 bylo zároveň kvalifikačním turnajem pro paralympijské hry. Národní tým při své premiéře obsadil páté místo a zajistil si poprvé v historii postup na paralympiádu. Zimní paralympijské hry ve Vancouveru 2010 potvrdily úroveň české reprezentace, která obsadila stejně jako na předchozím mistrovství světa páté místo. Stejně umístění zopakovala česká reprezentace i na Hrách v Soči. Na Mistrovství Evropy 2011 v Sollefteå obhájila Česká republika stříbro.

Historicky nejúspěšnější para hokejový šampionát se uskutečnil na jaře 2019 v Ostravě. MS v para hokeji Ostrava 2019 navštívilo během jednoho týdne na 45 tisíc fanoušků. Překonali tak i rekordní návštěvy para hokejových zápasů během paralympiád nebo zámořských turnajů.