Masáž II.

Ve spolupráci se serverem Alltraining.cz. Vám přinášíme další ze seriálů článků. Tentokrát se jedná o pokračování předešlého teoretického článku „Masáž“. Seznámíme Vás s jednotlivými druhy masáže a její vhodnou aplikací do tréninkového procesu. Masáž by vždy měla být přínosem, nikoliv nuceným zlem, kterému se budete snažit záměrně vyhýbat. Neboť sám působím již několik let i jako masér, řada z Vás mě měla šanci poznat právě jako maséra na tréninkovém kempu na Mallorce. Pokusím se Vám kromě teorie předat i pár svých postřehů a rad, které by Vám měly být ku prospěchu.

Nejčastěji se ve sportu využívá klasická sportovní masáž. Ta má několik způsobů aplikace, které účinně uvolní svalstvo a urychlí odplavení kyseliny mléčné, a tím i regeneraci organismu k dalšímu výkonu. Klasickou sportovní masáž dělímenásledovně:

Pohotovostní masáž

Tento druh masáže zajisté všichni znáte a vesměs ve většině případů hojně využíváte. Jedná se o rychlou masáž před nastávajícím výkonem. Jejím úkolem je prokrvit a aktivovat svaly, zvýšit cirkulaci ve všech částech těla, a tím i připravit svaly na nastávající výkon. Mas

áž je tvrdšího charakteru, hmaty jsou rychlé s rychlým střídáním mezi sebou. Masér by měl plně akceptovat závodníka a tvrdost přizpůsobit hlavně jeho požadavkům dle sportovcových pocitů. Při správném provedení, ve spojení s vhodným olejem, byste se po masáži měli cítit nabuzeni na výkon, neměli byste však cítit rozlámané nohy. K co nejlepší aktivaci organismu je vhodné využít aktivačních bodů z reflexní terapie.

Aplikace: 20 - 30 min před startem
Délka: 5 - 7 min
Ideální masážní prostředek: Olej (např. Sixtus – SPORT OIL)
Využití: Před každým startem k aktivaci. Pozor, nenahrazuje potřebné rozjetí na kole.

Masáž v přestávkách mezi výkony

Tuto masáž provádíme hlavně ve vícekolových soutěžích (v cyklistice hlavně při dráhových závodech, kdy je mezi jednotlivými disciplínami dost prostoru na odpočinek). Aby měla masáž smysl, je potřeba minimálně 2-3 hod. pauza mezi výkony. Jinak je lepší udržovat organismus stále v aktivaci, a tím p

odpořit rychlé odplavení laktátu ze zakyselených nohou. Cílem masáže je podpořit zotavení po předešlém výkonu a urychlit odstranění únavových látek z těla. Dále pak osvěžit sportovce, odhalit zranění či poškození či uvolnit tělo od stresového závodního stavu. Zkušený masér musí odhadnou, zda volit mezi výkony masáž pohotovostní, lehce relaxační či vůbec žádnou. Při špatné aplikaci (příliš tvrdé, či příliš relaxační) může masáž budoucímu výkonu uškodit. Tato masáž musí být zkrátka tak akorát.

Aplikace: bezprostředně po skončení předešlé disciplíny
Délka: 10 - 15 min
Ideální masážní prostředek: Olej (např. Sixtus – SPORT FLUID)
Využití: Po každé vícekolové soutěži. Pozor: nenahrazuje potřebné „vyjetí“ po absolvované disciplíně.

Rekondiční masáž

Tento druh masáže má několik variant. Spíše než o rozdílné druhy masáže se ale jedná o rozdílné druhy jejího provedení. Běžně prováděnou variantou je masáž relaxační. Ta je vhodná pro každého, jen s drobnou obměnou síly provedení. Provádí se s nižší intenzitou, avšak větší silou než procedury předešlé. Její pomocí lze odstranit většinu svalových problémů, např. ztuhlé svaly a svalové spazmy způsobené předešlým intenzivním zatížením. Při její aplikaci si musíte dát pozor na správné načasování. Při snaze o co nejúčinnější uvolnění po předešlém výkonu aplikujeme masáž již několik hodin (1,5-2 hod) po jeho skončení. Masáž může být tvrdší až lehce nepříjemná, s cílem vedoucímu k maximálnímu uvolnění svalstva. Tvrdší typ provedení můžete aplikovat v průběhu tréninkového cyklu. Specifická aplikace však nastává před závodem, kdy je vhodné svaly uvolnit, ale zároveň se druhy den závodník nesmí cítit plitce a svaly nesmí být rozlámané. Jak tedy na to? Nejvhodnější termín na masáž je 2-3 dny před startem závodu. Ten

to druh masáže by neměl být tvrdý, masáž by měla být maximálně lehce nepříjemná. Ideální je využití akrupresurních bodů, které zvýší i akumulaci energie v těle či využití masáže baňkou, kterou mnozí z vás znají ode mě z Mallorky. Její nesporná výhoda je v tom, že působí formou podtlaku, bezkontaktně působí na Vaše svaly a nepůsobí neoblíbený pocit rozlámanosti. Se spojením s mechanickou prací rukou dodává jedinečný pocit uvolněnosti a lehkosti. V blízkosti závodu nedoporučuji masáž celkovou, neboť je pro organismus velmi náročná a druhý až třetí den po ní se můžete cítit unaveně.

Aplikace: od 1 hod po skončení předešlého tréninku, závodu, 1 – 2x týdně
Délka: 30 – 90 min
Ideální masážní prostředek: Olej (např. Sixtus – SPORT AKTIV, MASSÁGE OIL)
Využití: Po každé námaze. Pozor: nevhodná den před závodem (výjjimkou jsou etapové závody, kde je nezbytné odstranění metabolit a uvolnění svalstva po předešlém intenzivním zatížení).

Reflexní masáž a čínská tlaková masáž

Její kořeny můžeme vystopovat již ve starém Egyptě, Číně nebo Indii. U nás to byl Ing. Jiří Janča, který tuto metodu propracoval, dal jí pevné základy a naučil ji mnohé své žáky. Princip reflexní terapie (dále jen RT) spočívá v teorii, že celé naše tělo je zobrazeno v tzv. mikrosystémech (dlaně, boltce uší, jazyk, obličej, plošky nohou, atd). A právě s chodidly pracuje RT a využívá je pro diagnózu případných chystajících se problémů v organismu a následně je pozitivně ovlivňuje – zklidňuje nebo posiluje. Reflexní terapii je vhodné doplnit zábalem z léčebného italského bahna, které svaly prohřeje, uvolní, připraví na masáž a díky svým léčebným vlastnostem uvolní nežádoucí metabolity.

Podobně využijete i čínskou tlakovou masáž, která, podobně jako reflexní terapie, využívá akupresurních bodů, avšak s tím rozdílem, že využívá energetických drah. Jednotlivé akupresurní body leží na těchto drahách po celém těle. Při vhodném ovlivnění masérem může dojít k nasměrování energie do jednotlivých míst ve Vašem těle, čímž se zlepší energetický tok ve svalech a blahodárně pak zlepšíte přenos energie do výkonu, potažmo velmi urychlíte regeneraci (viz foto Zdeněk Štybar). Akupresurní body jsou velmi silné a je potřeba, aby je masér uměl vyhledat. Při špatné aplikaci se totiž může tento chod energie otočit velmi výrazně proti Vám.

Aplikace: od 1 hod po skončení předešlého tréninku, závodu, 1 – 2x týdně, akupresurní body před i ve výkonu
Délka: 30 – 90 min
Ideální masážní prostředek: žádný (tlak prsty, akupunkturní jehly)
Využití: Po každé námaze, před výkonem, po výkonu. Pozor: aplikuje jen zkušený masér.

Baňková masáž

Léčba baňkami se používá v Číně již po tisíciletí. Jedná se o podtlakovou masážní kúru, která spočívá v bezbolestném přisátí skleněných baněk různých velikostí. Baňky jsou skleněné nádobky, ve kterých se vytvoří podtlak, a tím se přisají na pokožku. Princip baňkování se podobá metodě akupresury aplikací v reflexních bodech ovlivňujících určitý orgán v těle. Prostřednictvím baněk lze odstranit celulitidu, bolesti zad a kloubů, osvědčily se též při léčbě migrény, cukrovky, vysokého tlaku, zažívacích problémů, dny, žlučníkových potíží nebo bolestí provázejících menstruační cyklus. Používání baněk má dvojí účinek: všeobecný (pročištění krve, zlepšení oběhu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému atd.) a místní (odstranění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů apod.). Ideální je využití samotné masáže baňkou. Její nesporná výhoda je v tom, že působí formou podtlaku, bezkontaktně působí na Vaše svaly a nepůsobí neoblíbený pocit rozlámanosti. Vhodné je spojení s klasickou sportovní relaxační masáží, neboť poté tělu dodáte maximální uvolnění svalstva.

Léčivé účinky baňkové masáže:

Vliv na kůži: Fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žláz.

Vliv na svaly: Slabý tah vyvíjený při baňkování stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech.

Vliv na klouby: Baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Lépe se prokrvují klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.

Vliv na zažívací ústrojí: Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristatiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv.

Aplikace: od 1 hod po skončení předešlého tréninku, závodu, 1 – 2x týdně, akupresurní body před i ve výkonu
Délka: 30 – 90 min
Ideální masážní prostředek: masážní baňka, skleněná, gelová
Využití: Po každé námaze. Pozor: aplikuje jen zkušený masér. Samotné baňkování není vhodné před závodem.

Po přečtení tohoto článku dospějete zajisté k názoru, že absolvovat jen jeden druh masážní procedury je v podstatě nemožné. Správný masér má v rukávu několik druhů a technik, které Vám nenabídne, ale využije všechny dohromady tak, aby Vám pomohl co nejvíce od problému, který Vás trápí. A tak se mnohdy stane, že místo masáže rozbolavělých zad masér začne masáží plosky nohy na které máte velké množství akupresurních bodů. Nedivte se, nespletl se, dělá to správně a určitě Vám pomůže. Z toho plyne, že maséra, který Vám nabídne pouze jeden druh masáže s levnější cenou, vynechejte. Nechte ho soupeřům a nekažte si dojmy o masážích, dopřejte svému tělu kvalitní služby, které se Vám vrátí v podobě skvělých výkonů.

Autor: Mgr. Vojtěch Beran